USB Bellekten işletim Sistemi Kurulumu, Ultra ISO

ULTRA ISO programı adında "ISO" kelimesi geçen bir çok program gibi disk imajlarını okuyor, oluşturuyor, yazıyor vs. Tabii ki BOOT'lu diskleri de yazabiliyor. Yalnız diğer programlardan artı olarak Ultra ISO boot dosyalarını kendisi oluşturabiliyor ve daha önemlisi bootlu diskleri USB belleğe başarıyla yazabiliyor. Başka teknikler ve programlarla USB'den bir türlü çalıştıramadığım işletim sistemlerini nihayet Ultra ISO ile çalıştırabildim. Windows 7, Ubuntu, Debian vs. Sadece XP SP3 kurulumunu çalıştıramadım. Boot oldu fakat hata verdi.

Ultra ISO'nun ücretsiz bir deneme sürümünü http://www.ezbsystems.com/ultraiso/download.htm adresinden indirebilirsiniz. Burada anlatacağım şeyleri yapmak için ücretsiz sürüm işinizi görecektir.

Windows 7 veya Ubuntu'yu USB bellekten kurmayı planlıyorsanız elbette ilk ihtiyacınız olan şey bir ISO dosyası. Eğer elinizde dosya olarak yoksa Windows 7 ISO'sunu diskten oluşturma kısmına değinmeyeceğim. Ubuntu ISO'yu ise http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download adresinden temin edebilirsiniz. Bu adreste anlatılan USB'den kurulum tekniklerini de deneyebilirsiniz. Fakat ben şahsen ubuntu 10.04 amd64 sürümünü ancak Ultra ISO ile kurabildim.

Disk imajınız olan ISO dosyasını elde ettikten sonra (pekala başka bir disk imajı formatında da olabilir, BIN gibi) bu dosyayı Ultra ISO programı ile açıyoruz. Eğer Vista veya Windows 7 kullanıyorsanız (UAC da aktifse) Ultra ISO programını yönetici yetkileriyle başlatmanız gerekecektir. Bunun için program kısayoluna sağ tıklayıp "Yönetici Olarak Çalıştır"ı seçmeniz açılan pencerede "Evet, olur ne demek.." i tıklamanız yeterli.

USB bellek takılı iken pencere menüsünden->Açılış İşlemleri->Disk İmajı Yazdır 'ı seçiyoruz. Eğer programı yönetici yetkileriyle başlatabilmişsek "Disk Sürücüsü" kısmında USB belleğimizin adı sanı, "imaj dosyası" kısmında da yazdıracağımız ISO dosyasının adı olacaktır. Yazdırma biçimi olarak eğer halihazırda seçili değilse USB-HDD+'yi seçiyoruz. Ardından "Yazdır" tuşuna tıklıyoruz. Program sizi uyarmadan ben uyarayım bu işlem USB belleğinizi formatlayacaktır.

İşlem bittikten sonra yapmanız gereken şey USB belleğiniz takılı iken bilgisayarınızı yeniden başlatmak. BIOS'unuzu USB bellekten boot edecek bir biçimde konfigüre etmenin detaylarına girmeyeceğim fakat şunu belirtme gereği duyuyorum: Eğer "Removable Disc"'i BOOT öncelik sırasında yukarı almanıza rağmen bilgisayar USB'den boot etmiyorsa, "Harddisk Boot Priority" veya benzeri seçeneği kontrol edin. Formatlama biçiminden (USB-HDD+) dolayı sistem, USB belleği, USB Harddisk olarak görüyor olabilir. Bu yüzden harddisk önceliği olarak USB HDD'yi seçmelisiniz.

Umarım yardımı olur 😉

5 thoughts on “USB Bellekten işletim Sistemi Kurulumu, Ultra ISO

    1. USB HDD’den bahsediyorsanız, aynı şekilde yazabiliyor olmanız lazım.

      Normal HDD’de işler karışık. Windows harddiske yazmaya izin vermeyebilir. Böyle bir işlemi bir linux sistemden yapmak daha kolay olurdu.

  1. Merhaba Hasan bey, ben daha önce win7 yi usb ye kurmuştum ama ultraiso mu başka bir programmı hatırlamıyorum, benim usb ye kurduğum win7 nin yanılmıyorsam bootable kısmı bozulmuş olacak ki , dosyalar olduğu gibi duruyor ama win7 kurulmuyor , açılışta görmüyor. Ben bu win7 li usb ye bir kaç program ve dosya eklemiştim belki ondan da bozulmuş olabilir….. sorularım 1- diyelimki böyle bir win7 li bootable usb oluşturdum . sonradan usb ye başka programlar eklersem bozulur mu ? 2- diyelimki ekledim ve bozuldu tekrar win7 yi eklemeden boot olması için ultraiso yu kullanabilirmiyim ? 3-ultraiso yu kullanırsam usb ye yeniden win7 yüklemeden sadece boot olması için ne yapmam lazım….. yoksa yeniden mi usb ye yüklemem gerek? peşinen tesekkürler.

    1. Murat, benim tecrübeme göre, USB bellekteki varolan dosyaları değiştirmediğin müddetçe başka dosyalar eklemek diskin boot özelliğini bozmaz. Ancak bir sebepten ötürü bozulduysa, herşeyi yeniden yüklemeden “bootable” yapmak çok zor ve asla emin olabileceğin birşey değil. Bildiğim kadarıyla bu UltraISO’nun yapabildiği birşey de değil. Bazı komut satırı programlarını kullanarak yapabilirsin diye düşünüyorum ama o konuda yardımcı olamayacağım. En temizi baştan oluşturmak.

  2. Hasan, valla biraz merak oldu bu yüzden sormuştum, aslında bu kadar çaba harcayacağıma şimdiye kadar onlarca usb ye değişik işletim sistemleri dahi yükleyebilirdim. Evet haklısınız, ama sorun nereden kaynaklanıyordu onu araştırıyordum, herhangi bir nedenle ,virüs yada başka sebeplerle dosyalar bozulmuş, yeniden yükledim kurdum , eski dosyalarla yeniler arasında hash değerleri bazılarında farklıydı. kısacası dos tan bootable yapsaydım dahi açılmayacaktı., başka meraklılar olur diye yazdım , hiç uğraşmasınlar yenisini 5-10 dakikada kurabilirler. iyi çalışmalar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.